لوگوی سایت لایف دکو

امروزه خرید عطر و ادکلن، یکی از ملزومات هر استایلی است. آشنایی با اصطلاحات عطر نیاز به این ندارد که شما در این زمینه تخصص داشته باشید، بلکه به این دلیل است که برای خرید عطر مورد علاقه‌تان، اطلاعات آن را بخوانید سپس تصمیم بگیرید.

در این شرایط با توجه به گسترش خرید اینترنتی ادکلن بهتر است به این اصطلاحات مسلط باشید تا بتوانید از جزییات آن با خبر باشید. همین امر سبب شد تا این مطلب را به این موضوع اختصاص دهیم.

آشنایی با انواع اصطلاحات عطر و ادکلن

انواع عطر

ترکیبات عطرهای امروزی از سه رکن اصلی ساخته می شوند. این سه ماده درواقع عصاره اصلی عطر، الکل و آب هستند.

اگر بخواهیم انواع عطر را دسته بندی کنیم، باید آن را بر اساس غلظت این مواد نام گذاری کرد.بر این اساس انواع عطر به 5 دسته با نام‌های پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادکلن و ادوفرش تقسیم می شود.

پرفیوم (Parfum)

پرفیوم غلیظ ترین نوع عطر است. ترکیبات این نوع دارای 40 درصد عصاره عطر است و مابقی آن از آب و الکل است. به همین دلیل ارزش پرفیوم ها بیشتر از همه انواع عطر است. الکل به کار رفته در این نوع عطرها از الکل های صنعتی بدون بو است. همچنین ماندگاری این نوع از تمام انواع عطر بیشتر است.

ادوپرفیوم (Eau De Parfum)

در ترکیبات ادوپرفیوم از 10 الی 20 درصد عصاره عطر استفاده شده است. بقیه این ترکیب را آب و الکل تشکیل می دهد. این عطر نیز گران قیمت است و ماندگاری آن نیز نسبت به عطرهای رده پایین تر بیشتر است.

ادوتویلت (Eau De Toilette)

عصاره عطرها در ادوتویلت به 4 تا 12 درصد می‌رسد. در این شرایط، رایحه این نوع عطرها ملایم‌تر از موارد قبلی است. بر خلاف تصور با وجود این که عصاره عطر در آن‌ها کمتر از دو مورد قبلی است، ماندگاری آن کم نیست. ادوتویلت نیز دارای ماندگاری بالایی است. در اکثر برندها، ملایم‍ ترین رایحه ها از این نوع هستند.

ادکلن (Eau De Cologne)

ادکلن یکی از آن اصطلاحات عطر است که در تعریف عمومی به اشتباه به کار می‌رود. ادکلن در ذهنیت عوام شامل هر نوع عطری است و شاید در بسیاری از موارد به پرفیوم، ادوپرفیوم و انواع عطر به اشتباه ادکلن گفته‌ایم. اما نوبت به آن رسیده که این اشتباه را پایان دهیم.

در واقع ادکلن یکی از انواع عطر است که دارای غلظت 3 تا 8 درصدی از عصاره عطر است. مابقی آن را آب و الکل تشکیل می‌دهد.

ادو فرش (Eau fraiche)

در بین اصطلاحات عطر و انواع آن، شاید در حق ادوفرش اجحاف شده باشد و نام آن را کمتر شنیده باشیم. ادوفرش یا اسپری از نظر لغوی به معنای آب شیرین است. از معنی آن نیز می‌توان متوجه غلظت پایین عصاره و آب زیاد موجود در آن بشویم.

ادوفرش در ترکیبات خود دارای 1 تا 3 درصد عصاره است. رقیق‌ترین نوع عطر کمترین میزان آسیب را به پوست شما می‌زند پس می‌تواند برای استفاده روزانه مناسب باشد.

اصطلاحات عطر چیست

طبع عطر

یکی از مهم ترین اصطلاحات عطر به این مورد اختصاص دارد. همان طور که در غذا و خوراکی، طبع وجود دارد در عطر نیز موضوع طبع مطرح است.

عطرها دارای دو نوع طبع هستند، طبع گرم و طبع خنک. اگر طبع خودتان را از طریق طب سنتی بدانید، می توانید عطری با طبع مناسب برای خود انتخاب کنید. در این حالت می توانید سلامت خود را نیز در این زمینه تضمین کنید.

در نهایت طبع عطر همان فاکتوری است که باعث می شود عطرها را بر اساس فصل مناسب برای استفاده تعریف کنیم.

رایحه عطر

هر عطر از چندین رایحه ساخته شده است که هر کدام از این رایحه ها به طرز هوشمندانه ای در زمان مشخصی خود را نشان می دهند. رایحه عطر یکی از اصطلاحات عطر است که اگر تصور درستی از آن داشته باشید می توانید به راحتی عطر و ادکلن خود را به صورت اینترنتی بخرید.

رایحه عطر مطابق با استانداردهای جهانی به سه دسته تقسیم می شود. این سه دسته نُت نامیده می شود. این دسته بندی با نام نت آغازی، نت میانی و نت پایانی نام گذاری شده است.

مطلب پیشنهادی: 5 هدیه زنانه از جنس رایحه 

نت آغازین

ابتدایی ترین و اولین رایحه ای که پس از اسپری کردن عطر درک می کنیم را نت آغازین می نامند. نت آغازی ویترین یک عطر است. در واقع با اسپری کردن آن شما اولین برخورد را با عطر دارید. پس خیلی مهم است که خود را به بهترین حالت ممکن نشان دهد و تجربه ایده آلی برای شما بر جای بگذارد.

نت ابتدایی بسیار فرار است و رایحه آن زود از بین می رود. به همین دلیل به آن تیز نیز می گویند. این رایحه جای خود را به نت میانی می دهد.

نت میانی

احتمالا می توانید معنی این مورد از اصطلاحات عطر را حدس بزنید. نت میانی بعد از نت آغازی پدید می آید. در واقع شاید بهتر باشد بگوییم قبل از اینکه نت آغازی به طور کامل از بین برود، نت میانی تاثیر خود را نشان می دهد.

در اصطلاحات عطر معروف است که به نت میانی، قلب عطر نیز بگویند. این رایحه را 20 تا 60 دقیقه بعد از اسپری کردن عطر می توانید احساس کنید.

از ویژگی های بارز این نت ماندگاری بالا و پخش بو زیاد است که به همین خاطر بسیار در ذهن می ماند.

نت پایانی

ننت پایانی از ماندگارترین رایحه ها ساخته می شود زیرا این رایحه است که آخرین آثار یک عطر است و باید تا مدت ها ماندگاری داشته باشد.

اگر رایحه پایانی عطر شما از مشک و ترکیبات حیوانی باشد از بالاترین ماندگاری بهره مند می شود. ماندگاری نت پایانی با این ترکیبات تا 24 ساعت نیز می رسد.

اصطلاحات عطر به شما در خرید آن کمک کند

رایحه ها و اصطلاحات عطر

بعد از این که با ساختمان اصلی اصطلاحات عطر آشنا شدید نوبت به این می رسد تا با انواع رایحه ها نیز آشنا شویم.

رایحه همان چیزی است که استشمام می کنیم پس می تواند بسیار مهم باشد. هر نت تشکیل شده از چندین رایحه است که در نهایت تجربه مشخصی را برای شما ایجاد می کند.

اگر بخواهیم تمام رایحه را دسته بندی کنیم باید به 7 دسته اشاره کنیم. در واقع در اصطلاحات عطر این 7 دسته بسیار مهم جلوه می کند. این دسته بندی شامل رایحه های شیرین، تند، تلخ، گرم، خنک، طبیعت و خوراکی می باشد. در ادامه تفاوت و تعریف آن ها را شاهد خواهید بود.

عطر شیرین

رایحه شیرین در اصطلاحات عطر تداعی کننده لطافت و ظرافت در یک عطر است. رایحه های شیرین ممکن است در هر کدام از نت های عطر حضور داشته باشد.

این رایحه تشکیل شده از ترکیبات شیرین عطری است. این ترکیبات را می توان در روایح میوه ای و گلی بیابیم.

اگر عطر شیرین شما دارای طبع خنک باشد می توانید آن را در تابستان استفاده کنید.

اگر عطر شما شیرین و معتدل باشد می تواند گزینه مناسبی برای استفاده در بهار باشد.

در نهایت عطر شیرین و گرم را با خیال راحت در فصل سرما انتخاب کنید تا بدن شما را به گرما فرا خواند.

بررسی اصطلاحات عطر در زمینه رایحه

رایحه تند

حتی با شنیدن نام رایحه تند به یاد بو کردن فلفل یا ادویه های تیز می افتید. شاید دلیل نام گذاری این رایحه به این نام چندان هم با این موضوع نامربوط نباشد.

درواقع ترکیبات رایحه تند احتمالا از مواد با بوی تند یا تیز هستند.

ترکیباتی که در این رایحه گنجانده می شود شامل فلفل قرمز ، برگ چای ، دارچین، جوز ، وانیل و تنباکو باشد.

عطرهایی با رایحه تند را می توانید در زمستان استفاده کنید و بدن خود را متعادل کنید. همچنین استفاده از آن ها در مراسم های رسمی بسیار مناسب است.

رایحه تند را می توانید در عطرهایی همچون Gucci Pour Homme II EDT و Journey EDP جستجو کنید.

رایحه تلخ

عطر تلخ را می توان یکی از پرطرفدارترین عطرهای امروزی بنامیم. شاید چندی پیش این نوع رایحه ها بیشتر در انواع عطر مردانه استفاده می شد اما در دهه های گذشته طرفداران این رایحه از بین خانم ها نیز می باشد.

رایحه تلخ را می توان از گروه ترکیباتی چون چوب سوخته، قهوه، نعناع، میخک، دارچین و موارد مشابه آن انتخاب کرد.

درواقع رایحه تلخ در اصطلاحات عطر و ادکلن به معنی این است که مشام شما هنگام بوییدن آن، احساسی مانند طعم تلخ دارد.

اگر بخواهیم عطر تلخ مردانه مثال بزنیم بی شک Tom ford tuscan leather یکی از معروف ترین آن ها است. این عطر زنانه/مردانه است.

رایحه گرم

یکی از جالب ترین و در عین حال بحث بر انگیزترین اطلاحات عطر و ادکلن، رایحه های گرم است. این عطرها اصولا طرفداران خاص خودشان را دارند. به دلیل گرمای بیش از حد این عطرها ممکن است رایحه و حس ناشی از آن برای بسیاری از افراد مطلوب نباشد.

در ترکیبات این عطر از انواع دانه ها و مواد با طبع گرم استفاده می شود تا بتواند احساس گرما را منتقل کند.

استفاده از این نوع عطرها در زمستان بسیار توصیه می شود زیرا می تواند بدن شما را به تعادل برساند.

رایحه خنک

عطر خنک همان رایحه ای است که به شما حس خنکی را منتقل کند. این عطر از ترکیباتی همچون لیمو، توت‌فرنگی، آناناس، نارگیل و گل رز یا موارد مشابه این ها ساخته می شود.

عطر خنک در نهایت به شما احساس طراوت و شادابی را به همراه دارد.

اگر بخواهیم به چند عطر زنانه یا مردانه با رایحه خنک اشاره کنیم باید به مواردی همچون Tom Ford Private Blend ‘Neroli Portofino Acqua و Chanel ‘Coco Mademoiselle’ Spray در عطر زنانه و Aqva Pour Homme EDT در عطر مردانه اشاره کنیم.

در این مطلب سعی کردیم تمام مواردی که به اصلی ترین اصطلاحات عطر مربوط می شود را عنوان کنیم.

در نهایت اگر بتوانید تسلط متوسطی به این موارد داشته باشید خرید عطر و ادکلن برای شما آسان می شود.


با ثبت نظرات خود، ما را در بهبود مطالب سایت یاری نمایید

در صورتی که مطلب فوق را برای دوستانتان مفید میدانید، آن را به اشتراک گذارید

مطالب پیشنهادی

معرفی بهترین و خوشبوترین عطرهای مردانه

معرفی بهترین و خوشبوترین عطرهای مردانه

انواع مدل مو کوتاه ترند 2021

انواع مدل مو کوتاه ترند2021

بوتاکس چیست

بوتاکس چیست و چه عوارضی برای بدن دارد؟

محصولات آرایشی و بهداشتی ایرانی

معرفی بهترین محصولات آرایشی و بهداشتی ایرانی

اسکراب صورت

اسکراب چیست؟ نحوه استفاده از اسکراب صورت

ماسک خانگی صورت

انواع ماسک خانگی صورت برای بهترشدن پوست شما

درمان خانگی جوش صورت

10 درمان خانگی جوش صورت

راه حل درمان ریزش مو

راه های جلوگیری از ریزش مو

ماسک مو چیست

ماسک مو چیست؟

تونر چیست؟ چرا باید از تونر استفاده کنیم؟

تونر چیست؟ چرا باید از تونر استفاده کنیم؟

ترند آرایشی ۲۰۲۱

جذاب‌ترین‌های ترند آرایشی 2021

ترند مو دخترانه 2021

معرفی ترند مو 2021 دخترانه

دیدگاه و نظرات کاربران

۴.۶
بسیار عالی
بر اساس ۳۵ دیدگاه
بسیار عالی
۱۸
خیلی خوب
۷
متوسط
۵
ضعیف
۳
بسیار بد
۲
محمد جواد جوکار

سلاسلام وقت بخیر این افزونه با Sendinblue سازگار است اما بنده از نحوه کارکرد نجوا اطلاعی ندارم. شما API سرویس Sendinblue خود را در تنظیمات افزونه وارد می کنید و به آن متصل می شود. در کل این محصول با هیچ کدام از سرویس های ایرانی سازگار نیست.

امتیاز ثبت شده توسط کاربر بسیار خوب
تاریخ ثبت دیدگاه: ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
محمد جواد جوکار

سپاس از نقطه نظر شما کاربر گرامی.

تاریخ ثبت دیدگاه: ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
محمد جواد جوکار

سلاسلام وقت بخیر این افزونه با Sendinblue سازگار است اما بنده از نحوه کارکرد نجوا اطلاعی ندارم. شما API سرویس Sendinblue خود را در تنظیمات افزونه وارد می کنید و به آن متصل می شود. در کل این محصول با هیچ کدام از سرویس های ایرانی سازگار نیست.

امتیاز ثبت شده توسط کاربر بسیار خوب
تاریخ ثبت دیدگاه: ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
محمد جواد جوکار

سپاس از نقطه نظر شما کاربر گرامی.

تاریخ ثبت دیدگاه: ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
محمد جواد جوکار

سپاس از نقطه نظر شما کاربر گرامی.

تاریخ ثبت دیدگاه: ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
لوگوی سایت لایف دکو